Auctions

Nothing sharpens the senses quite like a good auction! Here are the upcoming auctions - please contact us if you want to know more about any of these, or need assistance in any aspect.

We update this page regularly.

Check in here for updates on auctions happening in your area and around the South Island.

December

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
17 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
17 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
19 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
20 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
20 Thursday Temuka 10:00am -
21 Friday Wharetoa Genetics Ram TBD
    Genetics, Sheep

January

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
07 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
07 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
08 Tuesday MacKenzie On Farm Lamb Sale TBD
    Sheep
08 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Tuesday Ida Valley Pastoral Ewe & Lamb Sale 1:30pm
    Sheep
09 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
10 Thursday Cheviot Downs Store Lamb Sale TBD
    Sheep
10 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
10 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
11 Friday J D S Duncan Dorset Down, South Dorset, Half Bred & Texel Ram Sale TBD
    Sheep
12 Saturday Foveran Deer Park 1:00pm
    Deer
13 Sunday Peel Forest Deer 1:00pm
    Deer
13 Sunday Deer Genetics 4:30pm
    Deer
14 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
14 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
14 Monday Rupert Red Deer 1:00pm
    Deer
14 Monday Rothsay Deer 5:30pm
    Deer
15 Tuesday Gore A&P Perendale, Cheviot, Coopworth, Border Leicester & Romney Ram Fair TBD
    Sheep
15 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
15 Tuesday Lorneville 9:00am
    Beef, Sheep
15 Tuesday Littledale/Gloriavale Deer 10:00am
    Genetics, Deer
15 Tuesday Black Forest Deer 6:00pm
    Deer
16 Wednesday Gore A&P Texel, Poll Dorest & Down Ram Fair TBD
    Sheep
16 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
16 Wednesday Netherdale Red Deer 1:30pm
    Genetics, Deer
16 Wednesday Brock Deer Sale 6:00pm
    Genetics, Deer
17 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
17 Thursday Temuka Calf Only 10:00am
    Dairy, Beef
17 Thursday Arawata Red Deer 12:30pm
    Genetics, Deer
17 Thursday Altrive Red Deer 5:00pm
    Genetics, Deer
18 Friday View Hill Ram Sale TBD
    Sheep
18 Friday Wilkins Farming Ltd European Red Deer 2:00pm
    Genetics, Deer
20 Sunday Lochinvar Wapiti 11:00am
    Genetics, Deer
20 Sunday Connemara Wapiti 2:00pm
    Genetics, Deer
21 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
21 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
22 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
22 Tuesday Lorneville 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
22 Tuesday Tikina Deer 3:30pm
    Genetics, Deer
23 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
23 Wednesday Temuka 2th Ewe & Ewe Lamb 10:00am
    Sheep
23 Wednesday Ross Cattle 12:00pm
    Beef
23 Wednesday Clachanburn Deer 1:00pm
    Genetics, Deer
24 Thursday Blenheim Open Ewe Fair TBD
    Sheep
24 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
24 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
24 Thursday Edendale Wapiti 12:00pm
    Genetics, Deer
24 Thursday Raincliff Station Wapiti 5:00pm
    Genetics, Deer
25 Friday Hawarden Ewe Fair TBD
    Sheep
25 Friday DG Irwin South Sufolk & Texel Ram 10:00am
    Sheep
28 Monday Oamaru Ewe Fair TBD
    Sheep
28 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
28 Monday Waiareka 10:00am
    Sheep
29 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
29 Tuesday Lorneville 9:00am
    Beef, Sheep
30 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
30 Wednesday Temuka Adult Ewe 10:00am
    Sheep
31 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
31 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef

February

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Friday Balclutha 2th Ewe & Ewe Lamb Fair 9:30am
    Sheep
04 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
04 Monday Waiareka 10:00am
    Sheep
05 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Tuesday Lorneville 2th Ewe & Ewe Lamb Fair 9:00am
    Sheep
07 Thursday Nine Mile Polled Merino Ram TBD
    Sheep
07 Thursday Palmerston Lamb Sale TBD
    Sheep
07 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
07 Thursday Temuka 10:00am
    Beef
08 Friday Maryburn Ram TBD
    Sheep
08 Friday Balclutha Perendale Ewe & Ewe Lamb Fair 9:30am
    Sheep
11 Monday Temuka 10:00am
    Beef, Sheep
11 Monday Waiareka 10:00am
    Sheep
12 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
12 Tuesday Lorneville 10:00am
    Beef, Sheep
13 Wednesday Balclutha 9:30am
    Sheep, Beef
14 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
14 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
15 Friday Central Canterbury Flock Ram TBD
    Sheep
15 Friday Palmerston Ewe Fair TBD
    Sheep
15 Friday Sheffield Ewe Fair TBD
    Sheep
18 Monday Temuka 10:00am
    Beef, Sheep
18 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
19 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
20 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
21 Thursday Omarama Lamb Sale TBD
    Sheep
21 Thursday Tekapo Lamb Sale TBD
    Sheep
21 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
21 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
22 Friday Balclutha Ewe Fair 9:30am
    Sheep
25 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
25 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
26 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
26 Tuesday Lorneville and Adult Ewe Fair 9:00am
    Sheep
27 Wednesday Alexandra Merino On Farm Ewe & Lamb TBD
    Sheep
27 Wednesday Balclutha 9:00am
    Beef, Sheep
28 Thursday Omarama Adult Ewe Fair TBD
    Sheep
28 Thursday Tekapo Adult Ewe Fair TBD
    Sheep
28 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
28 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef

March

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Friday Beltex Ram TBD
    Sheep
04 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
04 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
05 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
06 Wednesday Blenheim Cattle TBD
    Beef
06 Wednesday Southern Man 18mth Cattle - Day 1 TBD
    Beef
06 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
07 Thursday Southern Man 18mnth Cattle - Day 2 TBD
    Beef
07 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
07 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
11 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
11 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
12 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
12 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 10:00am
    Beef, Sheep
13 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
14 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
14 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef, Sheep
15 Friday Meadowlea Autumn Ram Fair TBD
    Sheep
18 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Monday Waiareka 10:00am -
19 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
19 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
20 Wednesday Blenhiem 1st Calf TBD
    Dairy, Beef
20 Wednesday On Farm Lamb Sale, Paerau (Central) TBD
    Sheep
20 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
21 Thursday Owaka Calf TBD
    Beef
21 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
21 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
22 Friday Culverden 1st Calf TBD
    Beef
25 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday Mt Benger Calf TBD -
26 Tuesday Waiareka TBD
    Beef, Sheep
26 Tuesday West Otago Calf TBD -
26 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday Tapawera Calf 12:00pm -
27 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
27 Wednesday Blenheim 2nd Calf - Wairau, Waihopai Valley & Marlbrough Sounds 11:00am -
27 Wednesday Brightwater 12:00pm -
28 Thursday Brightwater Calf TBD
    Dairy, Beef
28 Thursday Cheviot South Calf TBD
    Beef
28 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
28 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
29 Friday Cheviot North Calf TBD -
29 Friday Palmerston 1st Calf TBD
    Dairy, Beef

April

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Monday Haast Calf TBD
    Dairy, Beef
01 Monday Waiareka 1:00am
    Beef, Sheep
01 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Tuesday Hakataramea Calf TBD
    Dairy, Beef
02 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
03 Wednesday Gore 1st Calf TBD
    Beef
03 Wednesday Omakau Calf TBD
    Beef
03 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
03 Wednesday Canterbury Park Calf Only 10:00am
    Beef
03 Wednesday Temuka Calf 10:00am
    Beef
04 Thursday Omarama Calf TBD
    Beef
04 Thursday Ross Calf TBD
    Beef
04 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
05 Friday Castlerock 1st Calf TBD
    Beef
05 Friday Culverden 2nd Calf TBD
    Beef
05 Friday Balclutha 1st Calf 10:00am
    Beef
05 Friday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
09 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
10 Wednesday Balclutha 9:00am
    Beef, Sheep
10 Wednesday Canterbury Park Calf Only 10:00am
    Beef
Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×