Auctions

Nothing sharpens the senses quite like a good auction! Here are the upcoming auctions - please contact us if you want to know more about any of these, or need assistance in any aspect.

We update this page regularly.

Check in here for updates on auctions happening in your area and around the South Island.

January

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
20 Sunday Lochinvar Wapiti 11:00am
    Genetics, Deer
20 Sunday Connemara Wapiti 2:00pm
    Genetics, Deer
21 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
21 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
22 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
22 Tuesday Lorneville 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
22 Tuesday Tikina Deer 3:30pm
    Genetics, Deer
23 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
23 Wednesday Temuka 2th Ewe & Ewe Lamb 10:00am
    Sheep
23 Wednesday Ross Cattle 12:00pm
    Beef
23 Wednesday Clachanburn Deer 1:00pm
    Genetics, Deer
23 Wednesday Moorevale Farm Ltd Clearing Sale of Plant and Machinery 1:00pm
    Clearing Sale
24 Thursday Blenheim Open Ewe Fair TBD
    Sheep
24 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
24 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
24 Thursday Edendale Wapiti 12:00pm
    Genetics, Deer
24 Thursday Raincliff Station Wapiti 5:00pm
    Genetics, Deer
25 Friday DG Irwin South Sufolk & Texel Ram 10:00am
    Sheep
25 Friday Hawarden Ewe Fair 11:00am
    Sheep
28 Monday Oamaru Ewe Fair TBD
    Sheep
28 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
28 Monday Waiareka 10:00am
    Sheep
29 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
29 Tuesday Lorneville 9:00am
    Beef, Sheep
29 Tuesday B J Scanlan Capital Stock Sale 2:00pm
    Sheep
30 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
30 Wednesday Temuka Adult Ewe 10:00am
    Sheep
31 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
31 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef

February

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Friday Balclutha 2th Ewe & Ewe Lamb Fair 9:30am
    Sheep
04 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
04 Monday Waiareka 10:00am
    Sheep
05 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Tuesday Lorneville 2th Ewe & Ewe Lamb Fair 9:00am
    Sheep
07 Thursday Nine Mile Polled Merino Ram TBD
    Sheep
07 Thursday Palmerston Lamb Sale TBD
    Sheep
07 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
07 Thursday Temuka 10:00am
    Beef
08 Friday Maryburn Ram TBD
    Sheep
08 Friday Balclutha Perendale Ewe & Ewe Lamb Fair 9:30am
    Sheep
11 Monday Temuka 10:00am
    Beef, Sheep
11 Monday Waiareka 10:00am
    Sheep
12 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
12 Tuesday Lorneville 10:00am
    Beef, Sheep
13 Wednesday Balclutha 9:30am
    Sheep, Beef
14 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
14 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
15 Friday Central Canterbury Flock Ram TBD
    Sheep
15 Friday Palmerston Ewe Fair TBD
    Sheep
15 Friday Sheffield Ewe Fair TBD
    Sheep
18 Monday Temuka 10:00am
    Beef, Sheep
18 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
19 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
20 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
21 Thursday Omarama Lamb Sale TBD
    Sheep
21 Thursday Tekapo Lamb Sale TBD
    Sheep
21 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
21 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
22 Friday Balclutha Ewe Fair 9:30am
    Sheep
25 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
25 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
26 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
26 Tuesday Lorneville and Adult Ewe Fair 9:00am
    Sheep
27 Wednesday Alexandra Merino On Farm Ewe & Lamb TBD
    Sheep
27 Wednesday Balclutha 9:00am
    Beef, Sheep
28 Thursday Omarama Adult Ewe Fair TBD
    Sheep
28 Thursday Tekapo Adult Ewe Fair TBD
    Sheep
28 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
28 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef

March

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Friday Beltex Ram TBD
    Sheep
04 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
04 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
05 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
06 Wednesday Blenheim Cattle TBD
    Beef
06 Wednesday Southern Man 18mth Cattle - Day 1 TBD
    Beef
06 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
07 Thursday Southern Man 18mnth Cattle - Day 2 TBD
    Beef
07 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
07 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
11 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
11 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
12 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
12 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 10:00am
    Beef, Sheep
13 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
14 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
14 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef, Sheep
15 Friday Meadowlea Autumn Ram Fair TBD
    Sheep
18 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Monday Waiareka 10:00am -
19 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
19 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
20 Wednesday Blenhiem 1st Calf TBD
    Dairy, Beef
20 Wednesday On Farm Lamb Sale, Paerau (Central) TBD
    Sheep
20 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
21 Thursday Owaka Calf TBD
    Beef
21 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
21 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
22 Friday Culverden 1st Calf TBD
    Beef
25 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday Mt Benger Calf TBD -
26 Tuesday West Otago Calf TBD -
26 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
26 Tuesday Tapawera Calf 12:00pm -
27 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
27 Wednesday Blenheim 2nd Calf - Wairau, Waihopai Valley & Marlbrough Sounds 11:00am -
27 Wednesday Brightwater 12:00pm -
28 Thursday Brightwater Calf TBD
    Dairy, Beef
28 Thursday Cheviot South Calf TBD
    Beef
28 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
28 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
29 Friday Cheviot North Calf TBD -
29 Friday Palmerston 1st Calf TBD
    Dairy, Beef

April

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Monday Haast Calf TBD
    Dairy, Beef
01 Monday Waiareka 1:00am
    Beef, Sheep
01 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Tuesday Hakataramea Calf TBD
    Dairy, Beef
02 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
03 Wednesday Gore 1st Calf TBD
    Beef
03 Wednesday Omakau Calf TBD
    Beef
03 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
03 Wednesday Canterbury Park Calf Only 10:00am
    Beef
03 Wednesday Temuka Calf 10:00am
    Beef
04 Thursday Omarama Calf TBD
    Beef
04 Thursday Ross Calf TBD
    Beef
04 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
05 Friday Castlerock 1st Calf TBD
    Beef
05 Friday Culverden 2nd Calf TBD
    Beef
05 Friday Balclutha 1st Calf 10:00am
    Beef
05 Friday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
09 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
10 Wednesday Omakau Calf (Cromwell Section) TBD
    Beef
10 Wednesday Temuka Calf (Western) TBD
    Beef
10 Wednesday Waipiata Calf TBD -
10 Wednesday Balclutha 9:00am
    Beef, Sheep
10 Wednesday Canterbury Park Calf Only 10:00am
    Beef
11 Thursday Lorneville Calf TBD
    Beef
11 Thursday Oamaru Calf TBD
    Beef
11 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
11 Thursday Whataroa Calf 11:00am -
12 Friday Castlerock 2nd Calf TBD
    Beef
12 Friday Culverden 3rd Calf TBD -
12 Friday Palmerston 2nd Calf TBD
    Beef
12 Friday Temuka Store Cattle TBD
    Beef
15 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
16 Tuesday Blenheim Top of the South Lamb TBD
    Sheep
16 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
16 Tuesday Lorneville 9:00am
    Beef, Sheep
17 Wednesday Gore 2nd Calf Sale TBD
    Beef
17 Wednesday Omakau Calf TBD
    Beef
17 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
17 Wednesday Canterbury Park Calf Only 10:00am
    Beef
17 Wednesday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Thursday Castlerock 3rd Calf TBD
    Beef
18 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
18 Thursday Balclutha 2nd Calf 9:30am
    Beef
18 Thursday Brightwater Open Cattle 12:00pm
    Beef
22 Monday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Beef, Sheep
23 Tuesday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
23 Tuesday Waiareka 10:00am
    Sheep
24 Wednesday Omakau Calf (Cromwell) TBD
    Beef
24 Wednesday Balclutha 9:00am
    Beef, Sheep
24 Wednesday Temuka Calf (Geraldine) 10:00am
    Beef
26 Friday Balclutha 3rd Calf TBD
    Beef
26 Friday Culverden 4th Calf TBD
    Beef
26 Friday Temuka Store Cattle 10:00am
    Beef
29 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
29 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
30 Tuesday Last Muster Maniototo Lamb Sale TBD
    Sheep
30 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep

May

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Wednesday Blenheim 3rd Calf TBD
    Beef
01 Wednesday Gore Adult Calf TBD
    Beef
01 Wednesday Meadowslea & Stern Angus Female Cattle TBD
    Genetics
01 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
01 Wednesday Temuka Beef In Calf 10:00am
    Beef
02 Thursday Balclutha Calf & Adult TBD
    Dairy, Beef
02 Thursday Canterbury High Country Calf TBD
    Beef
02 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
06 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
06 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
07 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
07 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
09 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
13 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
14 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
14 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
15 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
16 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
16 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
17 Friday Penvose Angus Bull TBD
    Genetics
17 Friday Opawa Simmental Bull 1:30pm
    Genetics
20 Monday Puketoi Angus Bull TBD
    Genetics
20 Monday South Island Limousin Bull TBD
    Genetics
20 Monday Taiaroa Charolais Bull TBD
    Genetics
20 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
20 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
21 Tuesday Mid/South Canterbury Bull Walk TBD
    Genetics
21 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
21 Tuesday Lorneville 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
22 Wednesday Beresford Simmental Bull TBD
    Genetics
22 Wednesday Central Canterbury Bull Walk TBD
    Genetics
22 Wednesday Leafland Simmental Bull TBD
    Genetics
22 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
23 Thursday Glenside Simmental Bull TBD
    Genetics
23 Thursday Lone Pine Simmental Bull TBD
    Genetics
23 Thursday North Canterbury & Conway Flat Bull Walk TBD
    Genetics
23 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
24 Friday Lake Station Hereford Bull Walk TBD
    Genetics
24 Friday Marlborough Bull Walk TBD
    Genetics
24 Friday Nelson Bull Walk TBD
    Genetics
24 Friday Stoneburn Polled Hereford Bull & Waimara Angus Bull TBD
    Genetics
25 Saturday Flagstaff Hereford Bull & Glacier Horned Hereford Bull & Bannockburn Angus Bull TBD
    Genetics
27 Monday Seadowns Hereford Bull TBD
    Genetics
27 Monday Umbrella Range Angus TBD
    Genetics
27 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
27 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
28 Tuesday Lime Hills Polled Hereford Bull TBD
    Genetics
28 Tuesday Matatoki Hereford Bull TBD
    Genetics
28 Tuesday Westholme Polled Hereford & Dunecraigen Polled Hereford & Blue Mountain Angus Bull TBD
    Genetics
28 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
28 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
29 Wednesday Balclutha TBD
    Beef, Sheep
29 Wednesday Pikoburn Angus & Pourakino Downs Hereford Bull TBD
    Genetics
29 Wednesday Waiau Hereford Bull TBD
    Genetics
30 Thursday Monymusk Polled Hereford Bull TBD
    Genetics
30 Thursday Waikaka Hereford Bull TBD
    Genetics
30 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
30 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
31 Friday Lochaburn Horned Hereford Bull TBD
    Genetics

June

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
04 Tuesday Foulden Hills Polled Hereford Bull TBD
    Genetics
04 Tuesday Netherton Angus Bull TBD
    Genetics
04 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Wednesday Orari Gorge Hereford Bull TBD
    Genetics
05 Wednesday Orari Gorge Hereford Bull TBD
    Genetics
05 Wednesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
06 Thursday Haldon Station Hereford & Angus Bull TBD
    Genetics
06 Thursday Riverlands Angus, Grassmere & Capethorne Hereford Bull TBD
    Genetics
06 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
07 Friday Earnscleugh Angus, Polled Hereford & Composite Bull TBD
    Genetics
10 Monday Martin Farming Angus & Hereford Bull TBD
    Genetics
10 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
10 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
11 Tuesday Sudeley Angus, Richon Hereford & Beechwood Hereford Bull TBD
    Genetics
11 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
11 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
12 Wednesday Silverstream Charolais & Hereford Bull TBD
    Genetics
12 Wednesday Balclutha 9:00am
    Beef, Sheep
13 Thursday Fossil Creek Angus Bull TBD
    Genetics
13 Thursday Hemingford Charolais Bull TBD
    Genetics
13 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
13 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
13 Thursday Kaiwara Angus Bull 11:00am
    Genetics
14 Friday Grampians Angus Bull 11:00am
    Genetics
14 Friday Red Oak Angus Bull 3:00pm
    Genetics
17 Monday Blenheim Angus Bull TBD
    Genetics
17 Monday Kakahu Charolais & Angus Bull TBD
    Genetics
17 Monday Taimate Angus & Bertegill South Devon Bull TBD
    Genetics
17 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
17 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
18 Tuesday Matariki Hereford & Woodbank Angus Bul TBD
    Genetics
18 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
19 Wednesday Te Mania Angus Bull TBD
    Genetics
19 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
20 Thursday Stern Angus Bull TBD
    Genetics
20 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
21 Friday Meadowslea Angus Bull TBD
    Genetics
24 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
24 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
25 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
25 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
27 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
27 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef

July

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
01 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
02 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
03 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
04 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
08 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
09 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
09 Tuesday Lorneville 9:00am
    Beef, Sheep
10 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
10 Wednesday Temuka In Lamb Ewe Fair 11:00am
    Sheep
11 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
11 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
15 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
15 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
16 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
16 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
22 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
22 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
23 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
23 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
24 Wednesday Gore Dog Sale TBD -
24 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
25 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
25 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
29 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
29 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
30 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
30 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
31 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep

August

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
05 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
06 Tuesday Canterbury Park All Stock Excl. Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
06 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
07 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
08 Thursday Charlton In Lamb Ewe Fair TBD
    Sheep
08 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
12 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
13 Tuesday Canterbury Park All Stock Excluding Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
13 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
14 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
15 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
15 Thursday Temuka Bobby Calf 10:00am
    Dairy
16 Friday Castlerock Cattle TBD
    Beef
19 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
20 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
21 Wednesday Charlton 9:00am
    Sheep
21 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
22 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
26 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
26 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
27 Tuesday Canterbury Park All Stock Excluding Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
28 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
29 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
29 Thursday Temuka Bobby Calf 10:00am
    Dairy

September

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
02 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
03 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
03 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
04 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
05 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
05 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
09 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
09 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
10 Tuesday Canterbury Park All Stock Excluding Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
10 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
11 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
12 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
12 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
16 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
16 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
17 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
17 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
19 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
19 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
23 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
24 Tuesday Canterbury Park All Stock Excluding Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
24 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
24 Tuesday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
25 Wednesday Shirmptons Hill Hereford Bull TBD
    Genetics
25 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
26 Thursday Charlton 9:30am
    Sheep
26 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
27 Friday Palmerston Spring Cattle TBD
    Beef
30 Monday Glen R Angus Bull TBD
    Genetics
30 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
30 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep

October

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Tuesday Mt Benger Cattle TBD
    Beef
01 Tuesday Woodbank Angus TBD
    Genetics
01 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
01 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Wednesday Te Mania Yearling Angus Bull TBD
    Genetics
02 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
02 Wednesday Bluestone Hereford Angus 1:00pm
    Genetics
03 Thursday Kakahu Angus Bull TBD
    Genetics
03 Thursday Red Oak Yearling Angus Bull TBD
    Genetics
03 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
03 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
04 Friday Cheviot Spring Cattle 10:00am
    Beef
04 Friday Meadowslea Angus Bull 1:00pm
    Genetics
07 Monday A G & G J Whyte Ltd 2yr Hereford Bull TBD
    Genetics
07 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
07 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
08 Tuesday Richon/Beechwood/Woodburn Hereford Bull TBD
    Genetics
08 Tuesday Canterbury Park All Stock Excluding Stores 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
08 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
09 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
09 Wednesday Stern Angus Bull 1:00pm
    Genetics
10 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
10 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
10 Thursday Sudeley Yearling Angus 1:00pm
    Genetics
11 Friday Timperlea Yearling Angus Bull 1:00pm
    Genetics
14 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
14 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
15 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
15 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
16 Wednesday Blenheim Spring Cattle TBD -
16 Wednesday Mrs C H Miller Hereford Bull TBD
    Genetics
16 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
17 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
17 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
18 Friday Culverden Spring Cattle TBD -
21 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
21 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
22 Tuesday Canterbury Park All Stock Excluding Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
22 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
23 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
24 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
24 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
29 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
29 Tuesday Waiareka 9:00am
    Beef, Sheep
29 Tuesday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
30 Wednesday Gore Spring Cattle TBD -
30 Wednesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
30 Wednesday Balcutha 9:30am
    Beef, Sheep
31 Thursday Charlton 9:00am
    Beef, Sheep

November

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
01 Friday Palmerston Spring Cattle TBD -
04 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
04 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
05 Tuesday Canterbury Park All Stock Excluding Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
05 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
06 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
07 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
07 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
08 Friday Castlerock Spring Cattle TBD -
11 Monday Waiareka 9:00am
    Beef, Sheep
11 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
12 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
13 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
14 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
14 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
18 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
19 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
20 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
21 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
21 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
25 Monday Waiareka 9:00am
    Beef, Sheep
25 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday G & T Howie Iona lea Texel & Sufftex x Ram TBD
    Genetics, Sheep
26 Tuesday Canterbury Park All Stock excluding Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
26 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
27 Wednesday Blenheim Open Cattle TBD
    Beef
27 Wednesday Gore Spring Cattle TBD
    Beef
27 Wednesday Waidale Ram TBD
    Genetics, Sheep
27 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
28 Thursday Meadowslea Ram TBD
    Genetics
28 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
28 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
29 Friday Canterbury Elite Ram & Ewe Fair TBD
    Genetics, Sheep
29 Friday Wharetoa Genetics Ram Open Day TBD
    Genetics, Sheep

December

Asset 1 Date Time Asset 1 Type
02 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
02 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
03 Tuesday Merrydowns Romney & Southdown Ram TBD
    Genetics, Sheep
03 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
04 Wednesday Otago Coopworth Ram TBD
    Genetics, Sheep
04 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
04 Wednesday Adelong Poll Dorset Ram 2:00pm
    Genetics, Sheep
05 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
05 Thursday Temuka Store Cattle 10:00am
    Dairy, Beef
05 Thursday The Gums Ram, Halfbred, Quaterbred, Dorest Down & South Dorest Down 1:00pm
    Genetics, Sheep
06 Friday Maniototo Romney & Down Breed Ram TBD
    Genetics, Sheep
06 Friday Frontline Romney & Suffolk Ram 1:30pm
    Genetics, Sheep
09 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
09 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
09 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
10 Tuesday Canterbury Park All Stock excl Store Cattle 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
10 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
11 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
11 Wednesday Butterick Family Ram Sale, Hampshires & South Suffolks 1:00pm
    Genetics, Sheep
12 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
12 Thursday Temuka Weaned Calf 10:00am
    Dairy, Beef, Sheep
13 Friday Adams & Seaton Suffolk & Sufftex Ram 1:00pm
    Genetics, Sheep
13 Friday Cairnlea Poll Dorset Ram 1:00pm
    Genetics, Sheep
16 Monday Temuka 10:00am
    Dairy, Genetics, Sheep
16 Monday Waiareka 10:00am
    Beef, Sheep
17 Tuesday Ida Valley Station On Farm Lamb Sale TBD
    Sheep
17 Tuesday Lorneville 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
17 Tuesday Canterbury Park All Stock 9:00am
    Dairy, Beef, Sheep
18 Wednesday Balclutha 9:30am
    Beef, Sheep
19 Thursday Charlton 9:00am
    Sheep
19 Thursday Temuka 10:00am
    Dairy, Genetics
19 Thursday Temuka 10:00am
    Dairy, Genetics
20 Friday Wharetoa Genetics Ram TBD
    Sheep
Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×